ଜୋରଦାର ହେବ ଚାଷୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ, ବିଶାଳ ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲି ପାଇଁ ଦେଲେ ଡାକରା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କେନ୍ଦ୍ରର କୃଷି ଆଇନ ବିରୋଧରେ ଚାଷୀ କରୁଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନ ଆହୁରି ଜୋରଦାର ହେବ। ଆଜି ଚାଷୀମାନେ କରୁଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ୭ ମାସ ପୂରିଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଭାରତୀୟ କିଷାନ ୟୁନିୟନ(ବିକେୟୁ) ନେତା ରାକେଶ ଟିକାୟତ ବଡ଼ ଆନ୍ଦୋଳନର ଡାକରା ଦେଇଛନ୍ତି।

ନିଜର ହକ ପାଇଁ ଚାଷୀମାନେ ଆସନ୍ତାମାସରେ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ଅଭିମୁଖେ ଦୁଇଟି ବିଶାଳ ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲି କରିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀର ଗାଜିପୁର ସୀମାନ୍ତରେ ବିକ୍ଷୋଭ କରୁଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିବା ଟିକାୟତ କହିଛନ୍ତି, ଆଜିର ବୈଠକରେ ଦୁଇଟି ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

ଜୁଲାଇ ୯ରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଶାମଲିରୁ ଗୋଟିଏ ଦଫାରେ ଶତାଧିକ ଚାଷୀ ସିଙ୍ଘୁ ସୀମାକୁ ଆସିବେ। ଏହାପରେ ସମାନ ଧରଣର ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲିରେ ଚାଷୀମାନେ ବିଜନୋରରୁ ବାହାରି ମୀରଟ ଦେଇ ଗାଜିପୁର ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିବେ। ଦିଲ୍ଲୀ ଅଭିମୁଖେ ୪ ଲକ୍ଷ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀ ଶୋଭାଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି।

ଆଜି ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରେ ଶତାଧିକ ଚାଷୀମାନେ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଯାଇ ରାଜଭବନରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସ୍ମାରକପତ୍ର ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଆଜି ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ଓ ହରିଆଣା ସୀମାରେ ଚାଷୀମାନେ ବିକ୍ଷୋଭ କରୁଥିବା ବେଳେ ପୁଲିସ୍‌ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଥିବା ଖବର ମିଳିଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ତୀବ୍ର ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।