କୋର୍ଟଙ୍କ ବଡ଼ ରାୟ: ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ ବଳପୂର୍ବକ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ଦୁଷ୍କର୍ମ ନୁହେଁ

ରାୟପୁର: ବଳପୂର୍ବକ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖି କାଠଗଡ଼ାକୁ ଟଣା ହୋଇଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଆଜି ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳିଛି। ଆଇନ ଅନୁସାରେ ବିବାହ ପରେ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ ବଳପୂର୍ବକ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ଆଦୌ ଦୁଷ୍କର୍ମ ନୁହେଁ। ପତ୍ନୀଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ବିରୋଧରେ ବି ଯଦି ସ୍ୱାମୀ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖୁଛନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ଏହାକୁ ଅପରାଧ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଆଜି ଛତିଶଗଡ଼ ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଏପରି ଏକ ‌ଅଭିଯୋଗରେ ଫସିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦୋଷମୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଅଭିଯୋଗ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି, ଯଦି ଆଇନଗତ ଉପାୟରେ ବାହାଘର ହୋଇଛି ଓ ପତ୍ନୀଙ୍କ ବୟସ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ, ତା’ହେଲେ ସ୍ୱାମୀ ତାଙ୍କ ସହ ବଳପୂର୍ବକ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଲେ ବି ଏହାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ।

ଏହି ଅଭିଯୋଗରେ ଆବେଦନକାରୀ ହେଉଛନ୍ତି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ଆଇନଗତ ପତ୍ନୀ। ତେଣୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଯଦି କୌଣସି ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖୁଛନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ଏହାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଜନିତ ଅପରାଧ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ। ସ୍ୱାମୀ ଜଣଙ୍କ ଯଦି ପତ୍ନୀଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ବିରୋଧରେ ଓ ବଳପୂର୍ବକ ଶାରିରୀକ ସମ୍ପର୍କ ରଖୁଛନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ବି ଏହାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ କୁହାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି।

ହାଇକୋର୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣଙ୍କୁ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲାରେ ଦୋଷମୁକ୍ତ କରିଥିଲେ ହେଁ ଧାରା ୩୭୭ (ଅପ୍ରାକୃତିକ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ) ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହୋଇଥିବା ଚାର୍ଜଫ୍ରେମକୁ କାଏମ ରଖିଛନ୍ତି।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ମୁମ୍ବାଇର ଆଡିସନାଲ ସେସନ୍ସ ଜଜ୍‌ ମଧ୍ୟ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ବିରୋଧରେ ଯଦି ସ୍ୱାମୀ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖୁଛନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ଏହାକୁ ଅପରାଧ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଥିଲେ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।