ରାମଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ଭାରତୀୟ ରେଳ, ଗଡ଼ିବ ଶ୍ରୀ ରାମାୟଣ ଏକ୍ସପ୍ରେସ, ଆପଣ ବୁଲିବେ ୧୬ ରାତି ୧୭ ଦିନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ସହ ଜଡ଼ିତ ତୀର୍ଥସ୍ଥାନ ବୁଲିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ପାଇଁ ରେଳବାଇ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛି। ଏଥିପାଇଁ ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୮ ତାରିଖରୁ ଶ୍ରୀ ରାମାୟଣ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଚଳାଚଳ କରିବ। ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନରେ ମୋଟ ୧୦ଟି ବଗି ରହିବ। ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ୫ଟି ନନ୍‌-ଏସି ସ୍ଲିପର କ୍ଲାସ ଓ ୫ଟି ୩ ଟାୟର ଏସି କୋଚ ରହିବ। ପ୍ରଥମେ ଯିଏ ବୁକିଂ କରିବ, ତାଙ୍କୁ ହିଁ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ପ୍ରଥମେ ଅଗ୍ରାଧିକାର ମିଳିବ।

ଗତବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରର ବିକାଶ ପାଇଁ ସମାନଧରରଣ ଏକ ଟ୍ରେନ ଚଳାଚଳ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାକୁ ଅନେକ ସଫଳତା ମିଳିଥିଲା। ତେବେ ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନରେ କେବଳ ସ୍ଲିପର କ୍ଲାସ ବଗି ରହିଥିଲା। ଏଥିରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ସିଟ୍‌ ମାତ୍ର ୭ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବୁକିଂ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଏହି ଲୋକପ୍ରିୟତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରେଳବାଇ ପକ୍ଷରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଠାରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୮ରୁ ଶ୍ରୀ ରାମାୟଣ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଚଳାଚଳ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି।

ଏଥିରେ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଥିବା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ଦିଲ୍ଲୀର ସଫଦରଜଙ୍ଗ, ଗାଜିଆବାଦ, ମୋରଦାବାଦ, ବରେଲୀ ଓ ଲକ୍ଷ୍ନୌରୁ ଟ୍ରେନ ଧରିପାରିବେ। ୧୬ଟି ରାତି ଓ ୧୭ଦିନିଆ ଟୁରରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ଦେଶରେ ଥିବା ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ସହ ଜଡ଼ିତ ସମସ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀର ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ।

ଏହି ଟୁରକୁ ରାମାୟଣ ସର୍କିଟ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଟ୍ରେନଟି ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଥିବା ରାମଜନ୍ମ ଭୂମି ଓ ହନୁମାନ ଗ୍ରହୀ, ନନ୍ଦୀ ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ଭାରତ ମନ୍ଦିର, ବିହାରରେ ଥିବା ସୀତା ମା’ ମନ୍ଦିର, ନେପାଳରେ ଥିବା ଜାନକପୁର, ବାରାଣସୀରେ ଥିବା ତୁଳସୀ ମାନସ ମନ୍ଦିର ଓ ସଙ୍କଟ ମୋଚନ ମନ୍ଦିର, ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ଥିବା ସୀତା ସମହିତ ସ୍ଥଳ, ପ୍ରୟାଗରେ ଥିବା ତ୍ରିବେଣୀ ସଙ୍ଗମ, ହନୁମାନ ମନ୍ଦିର ଓ ଭରଦ୍ୱାଜ ଆଶ୍ରମ ଆଦି ସ୍ଥାନ ଭ୍ରମଣ କରିବେ।

ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନଙ୍କୁ ଟ୍ରେନରେ କେବଳ ନିରାମିଷ ଖାଦ୍ୟ ମିଳିବ। ଟ୍ରେନ ରହିବା ପରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଧର୍ମଶାଳା କିମ୍ବା ହୋଟେଲରେ ରଖାଯିବ। ସେହିପରି କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଦରକାର ପଡ଼ିଲେ ଏସି ବସର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ।

ଏହି ବସରେ ଆଇଆରସିଟିସିର ଟୁର ମ୍ୟାନେଜର ରହିବେ। ନବରାତ୍ରୀ ଭଳି ଉତ୍ସବରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ବିନା ପିଆଜ ରସୁଣରେ ଖାଦ୍ୟ ଦିଆଯିବ। ଏହି ଟ୍ରେନରେ ସ୍ଲିପର କ୍ଲାସ ଭଡ଼ା ୧୬,୦୬୫ ଓ ଏସି ପାଇଁ ୨୬, ୭୭୫ ଟଙ୍କା ରହିଛି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।