ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ କେଉଁସବୁ ନାଁରେ ପରିଚିତ ଥିଲା, ପଢ଼ନ୍ତୁ କ’ଣ କହେ ଇତିହାସ

ଭୁବନେଶ୍ୱର:(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର):ବିଶ୍ୱର ପ୍ରାଚୀନ ରାଷ୍ଟ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ହେଉଛି ଅନ୍ୟତମ। ଭାରତ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟ ଏକ ବିରଳ ଦେଶ, ଯାହାର ଇଂରାଜୀ ନାମକରଣ ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ। ଇଂରାଜୀରେ ଏହାର ନାଁ ‘ଇଣ୍ଡିଆ’। ଭାରତ ବିଶ୍ୱର ବୃହତ୍ତମ ଗଣତନ୍ତ୍ର ରାଷ୍ଟ୍ରଭାବେ ମଧ୍ୟ ପରିଚିତ। କୁହାଯାଏ ସିନ୍ଧୁ ସଭ୍ୟତାର ଉତ୍‌ଥାନ ପ୍ରାଚୀନ ଭାରତରୁ ହିଁ ହୋଇଥିଲା।

ତେବେ ଆମ ଦେଶ ଭାରତ ପୂର୍ବରୁ ଅନ୍ୟ ବହୁ ନାଁରେ ପରିଚିତ ଥିଲା। ଅନେକ ନାମକରଣକୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ଶେଷରେ ‘ଭାରତ’ ନାମକରଣ ହିଁ ଗ୍ରହଣୀୟ ହୋଇଛି। ଏବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା, ପୂର୍ବରୁ ଭାରତର ଅନ୍କେୟ କେଉଁସବୁ ନାଁ ଥିଲା।

କୁହାଯାଏ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ନାଁ ଜମ୍ବୁଦୀପ ଥିଲା। କାରଣ ଏଠାରେ ଜମ୍ବୁ ଗଛ ବହୁଳଭାବରେ ଥିଲା। ଭାରତର ଅନ୍ୟ ଏକ ନାଁ ମଧ୍ୟ ଆର୍ଯ୍ୟବ୍ରତ ଥିଲା। ଅର୍ଥାତ ଏହାକୁ ଆର୍ଯ୍ୟମାନଙ୍କର ଦେଶ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିଲା। ପୁରାଣରେ ଏହି ମାଟିକୁ ଭାରତ ବର୍ଷ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ସମୁଦ୍ରର ଉତ୍ତର ଏବଂ ହିମାଳୟର ଦକ୍ଷିଣରେ ଅବସ୍ଥିତି କାରଣରୁ ଏହାକୁ ଭାରତ ବୋଲି କୁହାଗଲା।

ସେହିପରି ବେଦରେ ଭରତ ମୁନିଙ୍କ ନାଁରୁ ହିଁ ଦେଶର ନାଁ ଭାରତ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଏ। ତେବେ ଅନ୍ୟ ଏକ କାହାଣୀକ୍ରମେ, ଦୁଷ୍ମନ୍ତ ନାମକ ଜଣେ ରାଜାଙ୍କ ପୁଅ ଭରତଙ୍କ ନାଁରୁ ଭାରତ ନାମ ଉଦ୍ଧୃତ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଏ। ଇରାନୀମାନେ ସିନ୍ଧୁ ନଦୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତକୁ ହିନ୍ଦ୍‌ ବୋଲି କହୁଥିଲେ।

ଗ୍ରୀକ୍‌ରେ ସିନ୍ଧୁ ନଦୀକୁ ଇଣ୍ଡସ୍‌ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି। ଆଉ ଏହି ଇଣ୍ଡସ୍‌ ନଦୀ କାରଣରୁ ଇଣ୍ଡସ୍ ଭ୍ୟାଲି ବା ଏହି ଦେଶର ନାଁ ‘ଇଣ୍ଡିଆ’ ହୋଇଛି। ଆରବର ଲୋକେ ଆମ ଦେଶକୁ ‘ଅଲ୍‌ ହିନ୍ଦ୍‌’ ବୋଲି କହୁଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ଏହି ଦେଶକୁ ମୁସଲମାନମାନେ ଆସିଲେ, ସେବେଠାରୁ ଏହି ଦେଶକୁ ହିନ୍ଦୁସ୍ଥାନ ବୋଲି କୁହାଗଲା।

ଚୀନର ଅଧିବାସୀମାନେ ଆମ ଦେଶକୁ ‘ଇଣ୍ଟୋ’ ବୋଲି କହୁଥିଲେ। ସେହିପରି ପୂର୍ବରୁ ଆମ ଦେଶକୁ ‘ସୁନାର ଚିଡ଼ିଆ’ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିଲା। କାରଣ ସେ ସମୟରେ, ଭାରତ ଧନ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ଭରପୂର ଥିଲା ଏବଂ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଏକ ସମୃଦ୍ଧ ରାଷ୍ଟ୍ରଭାବେ ପରିଗଣିତ ହେଉଥିଲା । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ବିଦେଶୀ ଶାସକ ଏବଂ ଲୁଟେରାମାନେ ଭାରତରୁ ଏହି ଧନ ସମ୍ପଦ ଲୁଟ୍ କରିଥିବା ଇତିହାସ କୁହେ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ବିହାର ରାଜନୀତିର ଲଡ଼ୁ ମିଳୁ ବା ନ ମିଳୁ, ଏହି ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଲଡ଼ୁ ଥରେ ନିଶ୍ଚୟ ଚାଖନ୍ତୁ…

ଲକଡାଉନ୍ ପରେ ବଢ଼ିଛି ମେରୁଦଣ୍ଡ ଜନିତ ସମସ୍ୟା

ଦୁଃସାହସୀ ଡାକ୍ତର: କୋଭିଡ୍ ଆତଙ୍କକୁ ବେଖାତିର୍ କରି ୮୭ ବର୍ଷରେ ଚାଲିଛି ରୋଗୀ ସେବା

ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ଆଳୁ ମିଶନର ସ୍ଥିତି କେଉଁଠି?

ଭୋରରୁ ଟ୍ୟୁସନ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ କାହିଁକି ଗାଧୋଉଥିଲେ କଲାମ?

ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ପାଳିଲେ ‘ଖୋକା ଭାଇ’ଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ, ଯୋଗଦେଲେ ଅକ୍ଷୟ ପ୍ରେମୀ

ଡଲଫିନଙ୍କୁ ସୁହାଉଛି ଗଙ୍ଗା ନଦୀ

ଟଙ୍କା ୫୦୦ରେ ବି ଭରୁନି ପରିବା ବ୍ୟାଗ୍, କେତେ ସହିବ ଖାଉଟି!

ମୁମ୍ୱାଇ ପୁଲିସ କମିଶନରଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ କିଏ? ଯିଏକି ୭ଟି କମ୍ପାନୀର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ରୋକିବାକୁ ଆପଣ କେତେ ସତର୍କ?

‘ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର’ର ମହାପ୍ରଭାବ: ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ପ୍ରଶଂସା ଆଧାରର ଟୁଇଟ୍ ଡିଲିଟ୍ କଲା ସିଏମଓ

ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦେଲେ ଚେତାବନୀ, କରୋନା ମୃତ୍ୟୁଠାରୁ ବଳିଯିବ ଏହି ପରିସ୍ଥିତି